Rodzina patchworkowa – jak zbudować NVC?

  • 18.06.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rodzina patchworkowa – jak zbudować NVC?
Rozwód, jeszcze kilka lat temu temat tabu i powód do wstydu, dziś codzienność wielu rodzin, o której w końcu nie boimy się mówić głośno. Poczucie winy i wstydu, ocena otoczenia, z tym wszystkim musiały się kiedyś mierzyć rodziny, w których doszło do rozpadu małżeństwa, więc wiele par wolało pozostawać w nieudanej, krzywdzącej całą rodzinę relacji z obawy przed piętnowaniem. W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej rozwodów, jednak teraz istnieje szereg osób i instytucji, które pomagają zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom przebrnąć przez ten niełatwy dla nich okres. Często mężczyźni i kobiety po uporaniu się z emocjami towarzyszącymi rozpadowi związku znajdują nowych partnerów i to z nimi zaczynają budować rodzinę, którą w środowisku NVC określamy mianem rodzina patchworkowa.

Rodzina patchworkowa wymaga specjalnego podejścia ze strony wszystkich jej członków, często jest bowiem tak, że w trakcie tworzenia nowych relacji rodzinnych zarówno dziećmi, jak i dorosłymi miotają najróżniejsze emocje, które nie zawsze potrafimy nazwać. Tam, gdzie radość miesza się z obawami o domowe ognisko, często dochodzi do niesnasek, NVC skutecznie uczy jak sobie z nimi radzić i w dalszej perspektywie jak w ogóle do nich nie dopuszczać. Bardzo ważną sztuką do opanowania jest komunikacja bez agresji, co bywa szczególnie trudne, kiedy nasza rodzina dopiero niedawno zyskała miano patchworkowej. Emocje kumulują się, dzieci nie zawsze potrafią je nazwać, czy wyrazić inaczej niż za pomocą agresji słownej, to my, rodzice musimy im wtedy przyjść z pomocą i pokazać, że wyrażać to, co czujemy można inaczej. Musimy zbudować własne NVC, czyli porozumienie bez przemocy.

NVC to nic innego jak zajrzenie w głąb samego siebie i odkrywanie potrzeb naszych oraz osób nam najbliższych celem zaspokojenia ich. W NVC bardzo ważna jest obserwacja samego siebie, ale również najbliższego otoczenia. Wszystko, co dzieje się wokół nas powinniśmy przyjmować bez oceniania, starać się zobaczyć sytuację taką, jaka ona jest, bez wpływu naszych emocji na ocenę sytuacji bowiem wtedy nasz osąd może być krzywdzący dla drugiego człowieka. Bardzo ważne jest również, aby nauczyć się nazywać swoje własne emocje i dużo o nich mówić, tego samego pomóżmy się nauczyć naszym dzieciom i partnerowi bowiem wtedy nikt nie dusi emocji w sobie, a wiadomo, że z tymi negatywnymi łatwiej poradzić sobie w gronie najbliższych osób, niż ukrywać je przed światem. Prócz konkretnego nazywania emocji ważne jest również konkretne formułowanie próśb, które kierujemy w kierunku drugiej osoby, należy jednak mieć w pamięci, że prośba ma inny ton niż rozkaz, o czym często zapominamy podczas silnych emocji.

Wychowywanie bez przemocy to cel wszystkich świadomych rodziców, jak więc postępować z naszym dzieckiem? Słuchaj go i nie oceniaj. Dziecko chętnie powie Ci, czego potrzebuje, jeśli tylko pokażesz mu, że jesteś godnym zaufania, uważnym słuchaczem. Często powtarzanym błędem są nagrody i kary, które możemy zastąpić poświęcaniem dziecku wystarczającej ilości uwagi.

NVC to nic innego, jak codzienność wielu rodzin, która może zagościć również w Twoim domu. Każdy może nauczyć się budowania relacji w ten sposób, dla osób, które potrzebują profesjonalnego wsparcia powstały warsztaty porozumienie bez przemocy, na które coraz częściej uczęszczają nie tylko patchworkowe rodziny, lecz wszystkie te, którym zależy na szczęściu całej rodziny. Dzieci, które czują, że są ważne i akceptowane lepiej radzą sobie nie tylko z szeroko pojętym procesem dorastania, ale również w dorosłym, samodzielnym życiu.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: