Bezdech senny – metody leczenia

  • 23.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Bezdech senny – metody leczenia

Bezdech senny to przewlekła choroba, która kojarzy nam się przede wszystkim z chrapaniem. Objaw ten jest zazwyczaj bagatelizowany i traktowany jako swego rodzaju złośliwość wobec innych domowników. Nie ma to  jednak nic wspólnego z prawdą. Bezdech senny łączony jest z takimi schorzeniami jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz zawały i udary. W jaki sposób leczy się tę przypadłość i czy istnieją aparaty do bezdechu, które mogą poprawić poziom życia osób dotkniętych tą chorobą?

 

Skąd się bierze bezdech senny?

 

Podczas snu, następuje rozluźnienie mięśni, które nie są w stanie utrzymać tkanek miękkich na swoim miejscu. W konsekwencji tego, następuje zamknięcie górnych dróg oddechowych i zablokowanie dopływu tlenu do płuc. W reakcji na to, mózg wysyła sygnał o konieczności ponownego uruchomienia świadomości (a więc wymusza wybudzenie). By przywrócić odpowiednie napięcie mięśniowe. Takie chwilowe przebudzenia następują kilkukrotnie w ciągu nocy, czego konsekwencją może być poranna senność, brak koncentracji, krótkotrwałe przysypianie w ciągu dnia. Jest to wyjątkowo niebezpieczne u osób, których praca wymaga ciągłej koncentracji – pilotów, kontrolerów lotów, zawodowych kierowców. Zaśnięcie w krytycznym momencie może mieć tragiczne konsekwencje. Nawet w prozaicznej sytuacji, takiej jak prowadzenie samochodu, niekontrolowana drzemka, może zakończyć się groźnym wypadkiem. Najgorsze jest to, że cierpiący na to schorzenie pacjenci, nie zdają sobie z tego sprawy, dlatego często mija dużo czasu zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza.

 

Metody leczenia bezdechu sennego

 

Podstawowe metody zapobiegania bezdechowi sennemu obejmują obniżenie masy ciała połączone z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, rezygnacja z palenia papierosów oraz unikanie spożywania alkoholu bezpośrednio przed snem. W przypadku, gdy bezdech występuje raczej w stopniu małym, lub umiarkowanym, możliwe jest zastosowanie aparatu zakładanego na dolne zęby, który nieznacznie wysuwa żuchwę, dzięki czemu na tylnych ściankach gardła wytwarza się napięcie nie pozwalające na zamknięcie dróg oddechowych.

Preparaty polecane w aptece jako leki zwalczające chrapanie, stanowię najzwyklejsze placebo, dlatego też ich stosowanie nie ma sensu.

 

Aparaty do bezdechu – co to takiego?

 

Aparat CPAP, bo o nim mowa, jest uważany za najskuteczniejszą metodę leczenia bezdechu sennego. Aparat zakłada się na nos. Jego działanie opiera się na wytworzeniu ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, co zapobiega ich zwężaniu i zamknięciu. Aparat umieszcza się przy łóżku chorego, dostarczając mu stałego powietrza pod ciśnieniem, poprzez rurkę i niewielka maskę założoną na twarz. Leczenie za pomocą aparatu CPAP przynosi pozytywny efekt w postaci przywrócenia drożności górnych dróg oddechowych.

 

Bezdech senny jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć. Pozostawienie tej przypadłości samej sobie może się zakończyć rozwojem takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, nadciśnienie czy zwiększone ryzyko wystąpienia zawału. Wejdź także na Oddychasz.pl i sprawdź oferowany przez ten sklep koflator oraz inne urządzenia medyczne.

Grupa Tipmedia
Podziel się: