Porcelanowe naczynia - czemu warto mieć je w swojej kuchni

  • 25.10.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Porcelanowe naczynia - czemu warto mieć je w swojej kuchni

Porcelanowe zastawy słynął ze swojej wyjątkowej urody, jednak to nie ich jedyny atut. Ten rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wynaleziony już w Chinach w VII w. był przełomem w dziedzinie produkcji naczyń i zastaw kuchennych. Różnorodność kształtów, wzorów i zastosowania porcelany sprawia, że porcelanowe naczynia świetnie sprawdzą się w każdej kuchni.

Użyteczność

Wyroby porcelanowe są wielofunkcyjne. W zależności od fasonu, zastawy z tego tworzywa mogą nam służyć zarówno przy codziennych posiłkach w gronie najbliższej rodziny, jak i na organizowanych przyjęciach okolicznościowych czy podczas świąt. Każda najmniejsza okazja może stać się powodem do celebracji posiłku, gdy zaserwujesz do niej herbatę w porcelanowym dzbanku z HomeandPassion.

Z „białego złota”, jak nazywano kiedyś porcelanę, wytwarzane są wszelkie naczynia, których używamy, przygotowując posiłki. Dzięki odporności na temperatury i wysokiej wytrzymałości mechanicznej możemy używać jej do przyrządzania potraw w piekarniku, bez obawy o jej uszkodzenie bądź przedostanie się do jedzenia fragmentów naczynia czy zdobień. Dzieje się tak, ponieważ porcelana charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością oraz nie przepuszcza cieczy i gazów.

 

Dobra jakość

Mieszanka, z której powstaje porcelana, składa się glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Następnie tak, powstałą twardą masę formuje się w całość lub części naczyń. Im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej części odlewa się z formy, zamiast klasycznego formowania ręcznego. Wyroby o pożądanym kształcie wypala się w temperaturze od 920 do 980 °C. Gdy naczynie ma zdobienia, wypalane jest dwukrotnie, przed i po nałożeniu farbki na produkt.

Dzięki temu „białe złoto”, jak na szlachetny kruszec przystało, jest unikalne oraz wymaga specyficznych warunków do jego stworzenia, nie każdy może sobie pozwolić na jej produkowanie. Fakt ten, a także potrzeba zaawansowanych technologii oraz znajomości patentu do stworzenia porcelany, powoduje, że rynek nie jest przepełniony a ci, którzy już decydują się na jej wytwarzanie, najczęściej robią to na najwyższym poziomie. Sam sposób produkcji porcelany powoduje, że przedmioty z niej wytworzone będą trwałe. Warto pamiętać, że o wytrzymałości naczyń z tego tworzywa świadczy również ich grubość. Im cieńszy przedmiot, tym większa będzie jego kruchość.

 

Piękno

To chyba najbardziej oczywista cecha, w zasadzie, to z niej słynie porcelana. Jej klasyczny wygląd i uniwersalny biały kolor sprawiają, że zastawy wykonane w tym tworzywie nadają zarówno wnętrzom oraz posiłkom elegancji i wyrafinowania. Dodatkowo biel, ze względu na swoją delikatność nie będzie stanowiła problemu przy doborze dodatków do przystrajania stołu na różne okazje i najodważniejsze barwy. Posiadając w kredensie jednokolorową zastawę, możesz stworzyć unikalne połączenia dzięki eksperymentowaniu z innymi artykułami do dekoracji stołu oraz wnętrz.

Gdy postawisz na naczynia we wzory, możesz mieć pewność, że niewiele osób będzie miało podobny serwis do twojego. Prawdziwe porcelanowe zastawy są ręcznie zdobione i pomimo że w serii, może być wyprodukowanych kilkaset (nie tysiące jak w przypadku tańszych zamienników), będą one się między sobą różnić.

Grupa Tipmedia
Podziel się: